Велика Госпођа...
-
Готово је са оморинама, летом; кроз неколико дана ђаци полазе у
школу.Уочи Велике Госпође*, некада, када сам био ученик овдашње основне
школе, од...
Странице / сазвежђа / Заветине
Translate
Васељенске новине
Претражи овај блог
ПРИРОДНА УМЕТНОСТ И ОНА ДРУГА
среда, 21. јануар 2015.
КОСОВСКИ ДУГОВИ
Србија и даље отплаћује косовске дугове
Србија од 2001. редовно отплаћује кредите предузећа са Косова и Метохије наслеђене из времена СФРЈ, потврђено је „Политици” из Управе за јавни дуг Министарства. Према подацима Народне банке, Србија је преузела 858 милиона евра дуга Аутономне покрајине Косово и Метохија страним повериоцима као јавни дуг.
Како нам је речено у НБС, део јавног спољног дуга Републике Србије који се односи на Косово и Метохију обухвата обавезе настале по основу уговора закључених између седамдесетих и деведесетих година двадесетог века према Светској банци (ИБРД), Париском и Лондонском клубу поверилаца, Банци за развој Савета Европе (ЦЕБ), Европској инвестиционој банци (ЕИБ), Европском удружењу железница (Еурофима), Влади Кувајта, као и нерегулисани дуг према Влади Либије и клириншки дуг према бившој Чехословачкој.
У периоду од 2002. до 31. децембра 2014, Република Србија је отплатила део јавног спољног дуга који се односи на кориснике са територије КиМ, по основу главнице и камате, у укупном износу од око 547,95 милиона евра (по основу главнице – 154,76 и по основу камате – 393,19 милиона евра).
Према расположивим подацима Народне банке Србије, са стањем на дан 31. децембра 2014, део јавног спољног дуга Републике Србије који се односи на обавезе дужника и корисника са територије КиМ, а који ће доспети у периоду од јануара 2015. до 2041. по основу главнице износи око 351,26 милиона евра.”
------------------------------------------------
Приштина одложила расправу о „Трепчи”
Вучић: По свим законима и по договору у Бриселу питање имовине на КиМ тек треба да буде отворено у дијалогу са Приштином
Дирекција комбината „Трепча” (Фото Г. Волф)
Скупштина Косова јуче није расправљала о случају „Трепча”, пошто је тај комбинат изузет у последњи час из Предлога закона о јавним предузећима, којим је Приштина намеравала да преузме „Трепчу”. Косовски премијер Иса Мустафа рекао је на седници скупштине да влада тражи да се не разматра случај „Трепче”, а то је образложио чињеницом, за коју је рекао да влади није била позната, да је „Трепча” дужна 1,4 милијарду евра.
Приштинска штампа у међувремену је пренела противречне информације, у покушају да објасни шта се збива после оштрог реаговања Владе Србије на вест о намери Приштине да, мимо дијалога у Бриселу, који ће се тек бавити темом имовине на Косову, преузме „Трепчу” претварајући је у јавно предузеће.
Пре него што је стигла вест да је Скупштина Косова јуче одустала од расправе о „Трепчи”, премијер Александар Вучић је новинарима изразио очекивање да ће гласање у косовској скупштини о предлогу закона о „Трепчи” бити одложено, а да Влада Србије на том проблему ради са међународном заједницом, за коју верује да је неутрална по том питању. Влада Србије је, према премијеровим речима, направила известан помак у решавању проблема „Трепче”, а по свим законима, али и по договору у Бриселу, питање имовине тек треба да буде отворено у дијалогу са Приштином.
– Наш захтев је да отворимо тему имовине, а не да нам она буде одузимана преко ноћи, да о томе ништа не знамо, да се правимо да ништа не видимо и да онда када све буде завршено неко каже „ајде сада отворите тему имовине”, када нам остану два мала комбината на северу – рекао је Вучић.
Министар привреде Жељко Сертић рекао је јуче да он нема дилеме ко је власник „Трепче”. Он је навео да је око 56 одсто капитала у власништву Фонда за развој Републике Србије, плус 22 одсто су различите компаније из Србије, као што су „Гоша”, Дунав осигурање, Југобанка у стечају, Београдска банка у стечају, „Термоелектро”...
– Само у та два пакета имамо 75–76 одсто власништва – казао је Сертић и прецизирао да су „то доказиве ствари које постоје у папирима”.
Он је додао да, поред тога, имамо 268 милиона евра пријављених потраживања „и њих смо са списковима и документацијом предали покрајинским институцијама”.
Процена је, чак, да су потраживања до 480 милиона евра, тако да било какав једнострани начин разговора о приватизацији „Трепче”, договора о реализацији пословних активности без наше стране није могућ, нагласио је Сертић и истакао да је одлука Приштине дошла изненада, без икаквих консултација са нашим представницима на политичком или техничком нивоу и да се „нада разуму” као крајњем решењу.
Косовска влада усвојила је 14. јануара Предлог измена и допуна Закона о јавним предузећима, који омогућава да комбинат „Трепча” пређе у власништво Косова, а Председништво покрајинског парламента одлучило је да се Предлог закона по хитном поступку уврсти у дневни ред јучерашњег заседања.
-------------------------------------------------------------------
Српска имовина на КиМ
Према подацима Републичког геодетског завода од децембра 2008. године, у катастарским евиденцијама земљишта на Косово у Метохији као државна својина, власништво Републике Србије, уписано је 319.256 хектара, односно 29 одсто укупног земљишта на КиМ, а као друштвена својина уписано је 157.666 хектара, односно 14 одсто укупног земљишта на КиМ. Укупна процењена државна вредност само непокретности на КиМ износила је 220 милиона евра.
Према подацима Републичке дирекције за имовину од 23. 10. 2003. године, Србија је за три деценије на КиМ уложила око 18 милијарди америчких долара. Привреда КиМ најбрже се развијала у периоду 1957–1979. године, када је ДП растао просечно по стопи од 6,8 одсто годишње. На крају тог периода ДП је био већи четири пута, вредност основних средстава девет пута, а број запослених повећан за око четири пута. У СФРЈ се после 1966. године издвајало 1,5-2 одсто ДП за развој недовољно развијених подручја, пре свега КиМ. У периоду од 1966–1990. године на подручју КиМ непосредно је усмерено 4,37 милијарди долара посредством Фонда федерације за кредитирање бржег развоја недовољно развијених подручја и аутономних покрајина, као вида тадашњег институционалног инвестирања. Процењује се да просечно учешће Србије у формирању ових средстава износи око 40 одсто, односно 1,75 милијарди долара.
Удео Фонда за развој Републике Србије у власништву предузећа са КиМ процењена је на око 200 милиона евра. Преко Зајма за препород Србије предузећа из Србије су осим обавезног, законом регулисаног, зајма путем непосредног удруживања усмеравала средства у изградњу и проширење материјалне базе Косова и Метохије.
Највећа јавна државна и друштвена предузећа из централне Србије у њеној јужној покрајини такође имају имовину велике вредности. Реч је о више од 1.350 објеката. Само ПТТ „Србија” поседује 130 објеката, ЖТП има 55 објеката–имовина железница у инфраструктури и возним средствима премашује 206 милиона евра, док је тржишна вредност вишеструко већа. Само имовина Електропривреде Србије процењује се на око три милијарде евра.
Јавно предузеће „Србијашуме”управљало је на КиМ са 335.050 хектара са укупном дрвном запремином од 22.792.012 метара кубних и укупним годишњим прирастом од 609.802 метра кубних и 55 објеката.
Ал. М.
објављено: у Политици 21.01.2015.
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
Из пристиглих писама "Заветинама"
-
-
Крвави месец - Крвави месец ….Потпуно помрачење Месеца, које нас очекује, назива се и „крвави Месец“, а како ће бити најдуже у овом веку, очекује се и да ће посебно интен...
апел
КЊИЖАРА ПИСАЦА
FEEDJIT
Књижаре "Заветина". Раде нонстоп. Најагилнија: Књижара "БОБОК"
Моја листа блогова
-
-
САЛАШ СЕВЕРАЦА (Билтен "Сазвежђа ЗАВЕТИНЕ")
-
Билтен „Сазвежђа ЗАВЕТИНЕ (00359) - Билтен „Сазвежђа ЗАВЕТИНЕ (00359) ( среда, 29. јул 2015. – Салаш СЕВЕРАЦА) Око 80% простора на овој локацији испуњено је, потрошено, значи: следећи билте...Пре 9 година
Веб сајтови "Сазвежђа ЗАВЕТИНЕ" уз подршку GOOGLa
- Библиотека ЗАВЕТИНЕ (1) Дељено са свима на светуНепрофитна електронска библиотека
- Библиотека ЗАВЕТИНЕ (2) Дељено са свима на светуБиблиотека дигитализованих непрофитних издања ЗАВЕТИНА
- Edition SECTIO CAESAREA. Едиција ЦАРСКИ РЕЗ Дељено са свима на светуНаталијин и Миљанин перивој. Електронска библиотека превода и препева дела са српског језика на светске и са светских језика на српски
- Алманах СУЗ Дељено са свима на светуСајт посвећен сећањима на великог српског математичара, музиканта и аласа - Михаила Петровића
- АМБЛЕМ ТАЈНОГ ПИСМА СВЕТА Дељено са свима на светуЛЕПЕНЦИ.Загонетни кругови. Троуглови
- СКРИВАЊЕ БОСИОКА Дељено са свима на светуВЛАШКЕ И ЦИГАНСКЕ ПЕСМЕ
- ТАЛОГ. Алманах за живу традицију, књижевност, превредновање и алхемију Дељено са свима на светуАлманах за живу традицију, књижевност, политику, вредновање и превредновање, и алхемију
Rudolf Štajner
UMRLI I ŽIVI
odlomak iz "Trećeg poglavlja"
5.2.1918 god.
Za obično promatranje, čovek izmenjuje stanje svoje svesti po danu i po noći, svojim budnim stanjem i stanjem sna. Ali u stvari to je samo neki privid utoliko, što i po danu ima izvesnih duševnih poslova koji mu nisu ništa više svesni od samih njegovih snova ili baš i dubokog sna. Jer potpuno su nam svesni samo opažaji. Ovamo možemo računati i predstave, ali one već nisu u toj meri svesne. Kod mnogih ljudi se u svest predstava uvlači sanjalački element. Ali uglavnom može se reći: budni smo kada opažamo i kada nešto predstavljamo. (Tačnije u knjizi „Zagonetke duše“).
Stanje naših osećanja međutim slično je stanju snova. Razlika je samo u tome, što putem sećanja možemo o našim osećanjima da stvorimo predstave, pa nam se zato čini da smo budni i kada osećamo. U stvari, osećanja i nisu na neki drugi način u duši prisutna, nego snovi. Kada bi smo se mogli potpuno setiti svojih snova, bio bi odnos potpuno isti. To važi za: osećanja, afekte, štaviše u izvesnom smislu i za strasti. Nema čoveka koji bi mogao reći šta se to događa u duši kada on oseća. (...)
Važno je da sebi predstavimo: Čovek živi u svetu tako, što donekle spava i u budnom stanju; Samo opažanje sveta okolo nas i predstave naše doživljavamo budno sa našom svešću, a u to čovekovo proživljavanje položen je jedan svet u kojem naša osećanja i naša volja plivaju sa svojim impulsima; jedan svet koji je oko nas kao vazduh što je oko nas, ali koji nam nikako ne dopire u svest. Ko tako predstavlja čovečiji život, neće biti daleko od saznanja - poznavanja duhovnog sveta.
Sve to ima svoje važne posledice. Jer taj svet u kome se nalazimo za vreme sna i dok smo budni, a osećamo ili hoćemo, to je isti svet u kojem se nalaze takozvani mrtvi. Dakle, mi tada živimo zajedno sa umrlima.
Mi nismo dakle svojom realnošću odvojeni od umrlih, nego samo svojom svešću; Isto kao što smo u snu odeljeni od stolica i stvari što su oko nas, a mi ih ne opažamo, isto je to sa pogledom na mrtve, kada u budnom stanju nešto hoćemo i osećamo.
Dakle, mrtvi utiču na našu volju i osećanja –ne samo živi- jer su u jednom zajedničkom svetu sa nama, dok te duševne radnje obavljamo. Njihove snage, njihovi uticaji nisu propali, nego neprestano deluju na naša osećanja i volju............
odlomak iz "Trećeg poglavlja"
ЛеЗ 0012774
НОВИНЕ БУДУЋНОСТИ
-
БРИТАНСКА ЛИРИКА УКРАЈИНЕ И БАЛКАНА И КОМЕНТАРИ - Коментари на чланак Велика Британија: Нећемо напустити Украјину и Балкан Обраћајући се први пут на Минхенској безбедносној конференцији, Вилијамсон је оп...Пре 5 година
-
Случај Сведенборг - Не, не постоји Случај Сведенборг, већ пошаст нечитања или туга површног читања… Сведенборг је – чинило ми се прошле јесени – „ушао“ некако сасвим „природ...Пре 6 година
-
IZBORI U BEOGRADU 4 marta 2018 - Pismo. Georges Konikovic Svake cetvrte godine bira se Skupstina Beograda koja ima 110 odbornika. U sadasnjoj Skupstini skoro i nema opozicije jer 80 odborn...Пре 6 година
-
СТРАХ ОД ЗИМЕ / Александар Лукић - СТРАХ ОД ЗИМЕ Последица зиме: тридесет осам жртава. Живе заспале, узе себи у крило, привремен савез: лед – укочен поглед. Смрзавање до костију. Читам имена...Пре 7 година
-
Украдена историја: Без тапија нема ни Србије - Украдена историја: Без тапија нема ни Србије Широм света расуто на хиљаде српских рукописа, реликвија, уметничких дела и архивских докумената (2). Уочи Мак...Пре 8 година
-
Ванземаљска цивилизација, мегаструктура око звезде КИЦ 8462852? - Кеплер открио ванземаљску цивилизацију, мегаструктуру око звезде КИЦ 8462852 (ВИДЕО) Већ десетак дана светски медији брује о открићу чудне звезде која је з...Пре 9 година
-
Јужни Словени у Подунављу - Јужни Словени су у Подунављу још од неолита Теорија Марија Алинеија, повезујући цивилизацијски континуитет од палеолита до данас, отворила је … Наставите с...Пре 9 година
-
Трговиште: Комуналци спас за Стари Рас! - Пет месеци ништа није урађено за заштиту потопљеног локалитета Трговиште. Министарство културе никако да се огласи. Игуман Сопоћана Теоктист тражи … Настав...Пре 9 година
-
Мртвом штоперицом ноћ кристална мери крвослове своје / Милоје Дончић - Нове песме Милоја Дончића СПОМЕН СОБА БРАНКА МИЉКОВИЋА Горану Миљковићу Знаш ли, Горане, чија сад глава шешир твога стрица носи? У ормару музеја капут кине...Пре 9 година
-
Коментари читалаца на тему плагијата у књижевности - Коментари на чланак Р. Микића: Књига направљена да шокира Maja Jasmina Zemunska | 10/12/2014 15:29 Poredba sa “plagijatom“ Petra Dzadzica nije umesna. Ni …...Пре 10 година
-
„Бесни олуј и стари храст“: фрагменти политичке биографије Светислава Стефановића - Светислав Стефановић, Политички списи Светислава Стефановића – Старим или новим путевима , одабрани политички списи (1899–1943), избор и предговор...Пре 10 година
Мали, књижевни и други плаћени огласи
И ОВДЕ МОЖЕТЕ ОГЛАШАВАТИ, НАЈЕФТИНИЈЕ НА БАЛКАНУ
Независни медији
-
Radio magazin: Sedmica u ogledalu - Pregled najintersantnijih sadržaja iz prethodne sedmice.Пре 13 сати
Препоручени блогови или сајтови
-
I, ZA KRAJ... - *"Prijatelju, sad je dosta. * *Ako još želiš čitati,* *Idi i sâm budi zapis * *i njegov smisao" * *Angelus Silesius* *Kerubinski putnik, VI, 263, 167...Пре 11 година
-
Нема коментара:
Постави коментар