..
..
Делимична и суморна слика
..
....
..
ЗЛОЧИН О КОЈЕМ СЕ ДУГО ЋУТАЛО
= извор: >>>>>>>>
..
ЗЛОЧИН О КОЈЕМ СЕ ДУГО ЋУТАЛО
.......... Ни 73 године од незапамћеног злочина у селу Велика, на обронцима Чакора, недалеко од Плава, када су припадници нацистичких дивизија "Принц Еуген" и "Скендербег" уз помоћ вулнетара и припадника муслиманске милиције из Бихора, Плава и Гусиња, за свега неколико сати побили на стотине жена, деце и стараца, није познат коначан број жртава које су убијене на начине до тада непознате у историји ратовања.
Размере овог злочина су нечувене, а укрштањем доступних података у потпуности су потврђена имена 455 жртава.
- Остаје нам да за још око 140 познатих имена утврдимо да ли су страдали 28. јула 1944. у геноциду у Велици или на неком другом месту од последица тог злочина или пак у другим ратним догађајима. Посебно је тежак задатак да се утврде имена страдалих избеглица, којих је у време геноцида у Велици био велики број из околних села и Метохије, а којима се од дана погрома губи сваки траг - каже Љубиша Пауновић, руководилац Стручног тима који су формирали Величани, а који има задатак да утврди размере злочина и дође до имена сваког невиног страдалника у величком геноциду.
Стручни тим за утврђивање истине о овом геноциду подељен је у неколико "подтимова", који се баве претраживањем архива, сарадњом са сродним организацијама у земљи и иностранству, контактима са потомцима и сродницима жртава.
- Обратили смо се свим релевантним установама и појединцима, како бисмо дошли до пуне истине. Пре три године обратили смо се и Влади Црне Горе и општини Плав. Нажалост, са тих адреса још нема никаквог одговора. Свесни смо да задатак на пречишћавању списка жртава није нимало лак.
= извор: >>>>>>>>
Делимична и суморна слика
..........Минули сајам књига показао је да је књига воћка чудновата и да издавачи успевају да одрже главу изнад воде. То, међутим, може врло лако да се промени уколико се неки проблеми не реше у што краћем року. Сви којима је писана реч на срцу зебу шта ће бити са предстојећом приватизацијом две некада угледне куће са вишедеценијском традицијом, “Просветом” и “Радом”. Хоће ли оне поделити тужну и неопростиву судбину “Нолита” и “Бигза”. Није (раз)решен ни статус “Српске књижевне задруге”, која је минулу годину некако изгурала, али је велико питање како ће ову, с обзиром на то да држава, како се може чути, више неће финансирати чак ни знаменито “плаво коло”.
- Проблем који треба да буде хитно решен је недостатак књига у школским библиотекама - каже за “Новости” др Вук Вукићевић, генерални секретар Удружења издавача и књижара Србије. - Потребна стандардна годишња набавка за школске библиотеке у Србији је између 500.000 и 1.000.000 књига, односно 0,5 - 1 књиге по ученику. У периоду 2000-2009. године, ове цифре су се кретале од 0,17 од 0,35, а касније је тај тренд настављен и сада је ситуација још гора .....
= извор: Вечерње новости
Нема коментара:
Постави коментар